liudmila-m

Šiais laikais nugaros gėla kamuoja ne tik suaugusiuosius, vyresnio amžiaus žmones, bet ir vaikus. Tačiau skaudžiausia tai, kad dėl nuolatinių stuburo skausmų daugybė sąlyginai jaunų žmonių praranda darbingumą, o kartais yra priversti netgi atsisveikinti su mėgstama profesija.

Negalavimų priežastis –judėjimo stoka

Žmogaus kaulų ir raumenų sistema turi gauti tam tikrą fizinį krūvį, kad palaikytų savo funkcijas ir nenusilptų. Kaip sakoma, norint gerai jaustis, per dieną reikia nueiti ne mažiau kaip 3000 žingsnių.

XXI amžius, be visų naujausių technologijų, patogumų ir privalumų, turi ir kitą savybę, kenkiančią mūsų sveikatai. Tai – šiuolaikinė nesubalansuota ir nesveika mityba, judėjimo bei fizinio krūvio stoka, medikų dar vadinama hipodinamija. Štai kas yra kaltas dėl suaugusiuosius ir vaikus kamuojančių stuburo iškrypimų ir nugaros skausmų.

Pasak Vilniaus holistinės terapijos centro įkūrėjos, gydytojos neurologės Liudmilos Tamašauskienės, stuburo iškrypimai dažnai aptinkami tik tada, kai pradeda skaudėti nugarą. Kodėl? Šeimos gydytojai medicininės apžiūros metu net nepaprašo vaikų nusirengti, nepatikrina, ar nėra iškrypęs stuburas. Tuo tarpu tėvai irgi nepadeda medikams, nes dažnai net neatkreipia dėmesio, kad vaikui nugarą gali skaudėti dėl iškrypusio stuburo. Kita vertus, net pastebėję įtartinai netaisyklingą savo vaiko laikyseną ir kreipęsi į ortopedą, tėvai neretai išgirsta, kad operuoti kol kas nereikia, o vaiko laikysenos sutrikimus esą galima koreguoti lankant baseiną.

Stebėkite, ar nesate įsitempę

Kad žmogus galėtų laisvai ir patogiai judėti, viso kūno raumenys turi būti tinkamai subalansuoti, neįsitempę. Raumenų įtampą dažnai galima pastebėti veide, ji apčiuopama pečių, juosmens, diafragmos, šlaunų ir tarpvietės srityse. Todėl naudinga pasitikrinti, ar nepavargo pečiai, ar vakare, po darbų neskauda kaklo, nesustingęs liemuo, ar lengvai galite pasilenkti? Pažiūrėkite į veidrodį: ar nesikūprinate, kaip laikote galvą. O kaip kvėpuojate? Ar tiesiog nejausdamas pakeliate pečius su kiekvienu įkvėpimu?

Visi išvardyti požymiai anksčiau ar vėliau pradeda reikštis neišvengiamu lėtiniu nugaros skausmu. „Organizmo raumenyse, kurie nuolat būna įtempti, atsiranda skausmingų (trigerinių) taškų, ilgainiui pertempiami raiščiai, todėl skausmas tampa nuolatiniu palydovu“, – aiškina gydytoja L. Tamašauskienė.

Organizmo reakcija į stresą

Kūno laikysena netgi gali išduoti, kad žmogus išgyvena stresinę būseną. Raumenų spazmai, atsirandantys iš baimės, verčia žmogų kūprintis, todėl jis atrodo vyresnis, negu yra iš tiesų. Išsigandus taip pat spazmuoja pečių, kaklo, dubens srities raumenys ir diafragma, kvėpavimas tampa paviršutiniškas.

Perdėtas žmogaus reagavimas į stresą pasireiškia juosmens raumenų spazmais, gali atsirasti net juosmeninės dalies stuburo disko išvarža. Šio tipo žmonės turi labai stiprų atsakomybės jausmą, dažnai yra ambicingi ir linkę pervargti.

Tuo tarpu siekiant atsipalaiduoti ir sustiprinti kūną galima rinktis iš daugelio sporto klubų, siūlančių išbandyti fitnesą, pilateso mankštą, jogą, treniruoklius ir kitus sveikatinimo būdus. „Tačiau netaisyklingai parinkti pratimai gali net pabloginti savijautą, todėl jie turi būti parenkami kiekvienam žmogui individualiai. Tai gali padaryti tik patyręs kineziterapeutas, išmanantis organizmo biomechaniką ir įvaldęs raumenų testavimo metodus“, – pataria neurologė L. Tamašauskienė.

Šiuolaikinė diagnostika

Vilniaus holistinės terapijos centras, propaguojantis holistinę mediciną, jau skaičiuoja 11-tus veiklos metus. Pacientų sveikatos negalavimams nustatyti Centre yra naudojami šiuolaikiniai diagnostikos metodai. Vienas jų – pasaulyje žymaus kineziologo J. Šeferio sukurta alfa-omega homeopatija. „Naudodami specialius alfa-omega testerius, individualiai kiekvienam pacientui parenkame tik jam reikalingą gydymo būdą. Tikslios diagnostikos būdu galima aptikti ir įveikti ligos priežastis, kurios dažnai būna susijusios su infekcijomis, toksinėmis – aleginėmis organizmo reakcijomis, taip pat medžiagų apykaitos sutrikimais. Šiuo metodu galima diagnozuoti ir gydyti stuburo patologiją bei kitas ligas, atkurti natūralią kūno savireguliaciją“, – pasakoja L. Tamašauskienė.

Pagalba nugarai – mankšta

Vilniaus holistinės terapijos centras įgyvendino ne vieną projektą, sukurdamas diagnostikos, profilaktikos ir gydymo programas įmonių darbuotojams, kurių sveikatinimas prasideda nuo trumpos mankštos darbo vietoje ir baigiasi pratimais, padedančiais išvengti nuolatinės įtampos bei padedančiais kovoti su stresu. Tarp populiarių programų – paskaitos apie mitybą, streso prevenciją, dienos režimą, lyčių tarpusavio santykius ir net specifines moterų problemas. Pertraukų darbe metu įstaigų darbuotojai nesunkiai gali išmokti atlikti rytietiškus taiči arba cigun pratimus, kurie ne tik grąžina organizmui tonusą, bet ir pagerina darbingumą, atmintį bei dėmesį.

Tiesiog reikia nepamiršti, kad stuburo mankšta yra būtina dažnai pasitaikančių stuburo ligų profilaktika.

Gydytoja Liudmila Tamašauskienė